Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Únor:

Děti zřejmě získají možnost přispívat svým rodičům na důchod (MediaFax)

Pokud by se tedy dotyčný rozhodl pro opt out, bude platit 28 procent ze své hrubé mzdy na důchodové pojištění. Z těchto 28 procent by tři procentní body šly prostřednictvím opt outu do soukromého spořícího fondu, další jeden procentní bod by šel rodičům tohoto dotyčného, pokud se pro to rozhodne, a zbylých 24 procentních bodů by putovalo do státní kasy na výplatu důchodů.

"Při průměrné mzdě, která dnes osciluje kolem 23 000 korun měsíčně, při dvou dětech a průměrném důchodu 10 500 korun by to představovalo zvýšení o cca 500 korun měsíčně," vysvětlil premiér Nečas.

Jedná se o výsledek dohody o posílení mezigenerační solidarity, kterou dlouhodobě prosazovaly Věci veřejné. Tento princip by totiž měl zajistit, aby lidé s dětmi byli ohodnoceni lépe než bezdětní. Tento dobrovolný odvod rodičům by podle předběžných odhadů mohl státní kasu přijít na sedm miliard korun ročně. Tyto náklady by se měly vejít do zvýšeného inkasa ze sjednocené sazby DPH.

"Prvek, který jsme zvolili, je v souladu s programem TOP 09, za což jsem velmi rád, protože tento prvek jednoznačně motivuje k odpovědné výchově dětí," poznamenal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) uvedl, že pro Věci veřejné je důležité zejména to, že v penzijní reformě bude zohledněna mezigenerační solidarita.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:43.