Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Únor:

Jaromír Drábek: Důchody se v reakci na Ústavní soud snižovat nebudou (ČRo 7)

Úpravu si vyžádal Ústavní soud, který zrušil současný výpočet důchodů, nevýhodný pro lidi s vyššími příjmy. Budoucích důchodců, kterým bude po 30. září vyměřena nižší penze než za současných podmínek, bude sice 70 procent, ale valorizace jim propad vyrovná. V původním návrhu se počítalo, že takových důchodců bude 80 procent. Vyměřované penze se budou po následujících pět let postupně snižovat, celkově však o jedno až tři procenta, nikoliv až o šest procent, jak se původně předpokládalo.

"Zvyšování důchodů, které probíhá z roku na rok pravidelnou valorizací, budou pětinásobně až šestinásobně větší než změny výpočtového vzorce," odůvodnil Drábek, proč podle něj nedojde k faktickému snížení.

Například průměrný důchod bude klesat o 60 korun ročně, oproti tomu valorizace pro letošní rok je 360 korun. Důchody by se měly zvýšit u 20 procent lidí s nejvyššími příjmy, a to o dvě procenta. U deseti procent lidí s nejnižšími příjmy zůstane výpočet zachován na současné úrovni.

Zdroj: ČRo 7

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.2.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 04:23.