Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Únor:

Koalice dohodla penzijní reformu (HN)

Hlavní body reformy

Spoření ve fondech bude dobrovolné, zvýší se DPH, stát bude strhávat z platu o 3 % méně, ušetří i firmy.

Spoření ve fondech nebude povinné. Pokud se pro něj lidé rozhodnou, budou muset ještě ze svého přidat částku odpovídající minimálně dvěma procentům základu pro výpočet odvodu na sociální pojištění. Do konce příštího roku budou tento přesun moci udělat všichni, od roku 2013 už jen lidé mladší 35 let.

V systému, kde současní pracující platí ze svých daní penze stávajícím důchodcům, bude po reformě chybět zhruba dvacet miliard korun. Peníze podle včerejší dohody půjdou ze zvýšené daně z přidané hodnoty. Oficiálně se koalice shodla na sjednocení DPH ve výši 20 procent. Zdraží se tak třeba vstupné na kulturní akce, některé služby jako vytápění bytů nebo léky.

Strana Věci veřejné si ale prosadila, že desetiprocentní daň zůstane například na některé potraviny, například mléko, chléb, dětskou výživu či zeleninu.

Zvýšení DPH přinese podle ministra financí Miroslava Kalouska navíc 58 miliard korun ročně. Z toho se zaplatí jak výpadek v průběžném systému, tak kompenzace sociálně slabým ve výši 10 miliard korun. Zároveň se zlevní náklady na práci: o 1,8 procentního bodu se sníží odvody zaměstnavatelů. I poté ještě několik miliard zbyde. Ty budou podle Kalouska uloženy na speciálním důchodovém účtu.

Převedení části peněz z průběžného systému do penzijního by mělo dlouhodobě zlepšit kondici českého důchodového systému, který měl loni schodek okolo 30 miliard korun. O zavedení spoření ve fondech se uvažuje v Česku už 16 let. Populace totiž stárne, rodí se málo dětí, a tak ubývá pracujících a naopak přibývá důchodců. Ve fondovém systému, kde si každý, kdo se ho účastní, platí na svoji vlastní penzi, nejsou budoucí důchodci ohroženi nedostatkem pracujících v budoucnosti.

Původní návrhy, se kterými přišla Národní ekonomická rada vlády, ovšem počítaly s povinným spořením ve fondech. "Je to odlišné od našeho návrhu, ale je to pořád lepší než současný stav," zhodnotil dohodu člen NERVu a odborník na penze Vladimír Bezděk.

Hlavní body reformy

35 let
Lidé starší 35 let se budou muset do konce příštího roku jednou provždy rozhodnout, zda se reformy zúčastní, nebo ne. Mladší mohou vstoupit kdykoli.

Čtyři druhy fondů
Lidé budou moci spořit ve čtyřech typech fondů. Jeden z nich bude s minimálním rizikem a bude investovat do státních dluhopisů.

Větší zásluhovost
Současně s připravovanou reformou budou zvýšeny důchody těm, kteří do systému více přispívají. Změna má platit od konce letošního září.

Vyšší DPH
Nedostatek financí, který vznikne ve stávajícím systému penzí, nahradí příjem ze zvýšení DPH na 20 %.

Dobrovolné spoření
Část sociálního pojištění (3%) bude možné přesměrovat do soukromých penzijních fondů. Spoření ale nebude povinné.

Zdroj: HN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.2.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:15.