Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Únor:

E15: Ministr Drábek chystá hon na nelegální pracovníky (MediaFax)

Ministrovým základním cílem proto je tento fenomén "velmi brzo a velmi významně omezit". K tomu má přispět i nová zákonná definice nelegální práce. "Bude formulována tak, aby bylo jasné, že pokud se někdo vyskytuje na pracovišti, pak zaměstnavatel zodpovídá za to, že tam takový člověk nepracuje nelegálně. A platit by měla od začátku příštího roku," uvádí šéf rezortu práce.

Kontroloři budou pečlivě sledovat, nejen zda firmy neplatí lidi bokem, ale i to, jestli někdo nepracuje jako živnostník na fakturu, když by správně měl být v zaměstnaneckém poměru. Do terénu vyrazí nově několik set pracovníků, které bude možné převést na kontrolní činnosti díky restrukturalizaci úřadů práce. Rozsah nelegální práce se exaktně nedá vyjádřit. I spíše optimistické odhady však tvrdí, že v Česku činí podíl šedé ekonomiky zhruba patnáct procent HDP. Práce načerno se tedy týká řádově jednoho milionu lidí.

Celospolečenské dopady - daňové, na důchodový a zdravotní systém, jsou tak velmi významné. Proto se zvýší i postih za práci načerno. Maximální částka pokuty se zvýší z nynějších deseti tisíc na 100 tisíc korun. Pokutovat bude možné jak ty, kdo zaměstnance nelegálně zaměstnají, tak ty, kdo to umožní.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.2.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:28.