Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Únor:

Jaromír Drábek: Rozhovor - Změnu nechystám. I když je danění náhrad zvláštní (LN)

Politici si stěžují, že nesystémové zdanění náhrad jim snížilo plat více, než čekali. Nechystáte komplexní novelu, která udělá v platech ústavních činitelů pořádek?

V tuto chvíli ne, dohoda je taková, že jsou platy stanovené na celé funkční období, a nemám důvod předkládat nějaké další ustanovení.

Takže se nespokojení poslanci do roku 2014 změny nedočkají?

Z mé strany určitě nikoliv.

Co říkáte na výplatu za leden vy osobně?

Těžko se k tomu zpětně negativně vyjadřovat. Bylo to politické rozhodnutí, které bylo uskutečněné i v souladu s tím, že jsme přistoupili k úsporným opatřením v celém státu.

Poslanci říkají, že zvláštní je třeba platit sociální a zdravotní pojištění z náhrad, které zákonodárci dostávají třeba na dopravu a bydlení...

Je to nesystémová úprava, protože buď jsou něco náhrady, nebo má být něco součást platu. Nicméně taková byla politická vůle a vůle veřejnosti. Ta úprava proběhla, předpokládám, že naprostá většina poslanců věděla, o čem hlasuje.

Někteří poslanci navrhují přezkoumat, zda zahrnutím náhrad do superhrubé mzdy nedochází ke špatnému výkladu zákona...

Z mého pohledu je ta věc jasná. Vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění je odvozován od základu pro daň z příjmu, samozřejmě s mnoha různými výjimkami.

Nicméně tady je podle mého ta situace jasná. Pokud se k tomu ale někdo, například parlamentní institut, vyjádří, tak je to dobře.

Některá ministerstva prý ale zaměstnancům mzdy dorovnala třeba formou odměn. Co na to říkáte?

To je úvaha špatným směrem. Desetiprocentní snížení bylo v objemu platů. A každý ministr, každý vedoucí organizace měl pravomoc rozhodnout, jakým způsobem ho bude realizovat. Pokud někde udělali organizační opatření taková, že nemuseli snižovat platy, tak k němu nepřistoupili.

Jak jste to řešil ve svém resortu?

Už po mém nástupu jsme průběžně upravovali organizační strukturu tak, abychom se s tím co nejlépe vyrovnali. A aby ty přímé dopady na jednotlivé zaměstnance byly co nejnižší. Tedy šli jsme spíš cestou zefektivnění agendy, než abychom plošně lidem ubírali peníze.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.2.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:21.