Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Únor:

Sedm hlavních změn v zákoníku práce (MF Dnes)

Zkušební doba

U manažerských pozic by se mohla po domluvě mezi firmou a manažerem prodloužit až na šest měsíců. Podle Drábka jsou dnešní tři měsíce málo na to, aby bylo možné zhodnotit výsledky manažera.

Výpovědní lhůta

Zůstane nejméně dvouměsíční, ale zaměstnanec i zaměstnavatel by měli mít možnost se z ní "vyplatit" až o polovinu doby dřív. Cenou by zřejmě byla výše měsíční průměrné mzdy. Už dnes se dá po dohodě odejít dříve než za dva měsíce, ale musí s tím oba souhlasit. Teď by stačila vůle na jedné straně.

Nižší odstupné

Odstupňování výše odstupného podle počtu odpracovaných let u firmy by jim zlevnilo propouštění. Do roka práce by měl pracovník nárok při vyhazovu jen na měsíční odstupné, do 2 let na dvouměsíční, od 3 let včetně na tříměsíční. Tři platy se dnes platí každému, kdo odchází nedobrovolně, bez ohledu na dobu zaměstnání.

Práce načerno

Zaměstnavatel bude muset při kontrole prokázat, že dotyčnému dává aspoň tzv. zaručenou mzdu. Ta je vyšší než minimální mzda, liší se podle složitosti práce - v platové třídě 1 je osm tisíc, v nejvyšší, 16.třídě, 16 tisíc. Ministr chystá informační kampaň, aby si lidé uvědomili, že přijímáním neoficiální mzdy bokem si snižují výpočtový základ pro důchod a nemocenskou.

Kontroly firem

Zmnohonásobí se, slibuje ministr. Už nebude možné spoléhat na to, že kontrola do firmy nepřijde. Zaměstnanci úřadů práce spolu se sociálkou a inspektorátem práce budou masově kontrolovat firmy přímo v terénu.

Dohoda o provedení práce

Prodlouží se ze 150 na 300 hodin ročně, zároveň se zpřísní podmínky jejího využití. Nyní nikdo nedokáže zkontrolovat, kolik hodin pracovník skutečně odvedl, podezřelá může být jen odměna přepočtená na hodinu práce. Jednou z variant je zavedení pojistného nad určitou částku (nejčastěji se mluvilo o 2 000 Kč měsíčně), nebo by se dohoda dala využít jen na konkrétní pracovní úkol, případně by se musela vyčerpat během tří měsíců.

Dohoda o práci na dobu určitou

Dnes ji lze u jedné firmy uzavřít několikrát, ale maximálně v průběhu dvou let. Existuje řada výjimek - učitelé, náhrada za dlouhodobě nemocného zaměstnance či pracovníka na rodičovské dovolené, vážné provozní důvody. Podle Drábka se masově využívá namísto zaměstnávání na dobu neurčitou, které je spojené s odstupným. Drábek chce podmínky sjednotit pro všechny. Zřejmě se tak protáhne doba, nebo se stanoví počet opakovaného uzavírání.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.3.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 23:55.