Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

MPSV sníží administrativu firem, přitvrdí u nelegální práce (HR management)

Změny čekají také nezaměstnané. Na tiskové konferenci to 12. 1. řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). "Představíme-li si, že dnes může zaměstnavatel za některá administrativní pochybení dostat až půlmilionovou pokutu, tak je to naprosto nepřiměřené," řekl Drábek. Maximální pokuta za neplnění oznamovací povinnosti nebo nevedení evidence se sníží z 500 tisíc na 100 tisíc Kč. MPSV navrhne zrušení povinnosti zaměstnavatelů hlásit každé volné pracovní místo. Hlášení bude dobrovolné. Nově také nebudou zaměstnavatelé muset k žádosti o příspěvek v rámci aktivní politiky zaměstnanosti přikládat potvrzení o bezdlužnosti. To si úřad práce obstará, pokud ovšem nebude firma trvat na tom, že ho předloží sama.

"Naopak chceme velmi výrazně zvýšit postihy za nelegální zaměstnávání," řekl Drábek. Maximální částka pokuty se zvýší z 10 tisíc na 100 tisíc Kč. Pokutovat přitom bude možné jak ty, kdo zaměstnance nelegálně zaměstnají, tak ty, kdo to umožní. Nyní je totiž nelegální práce velmi těžko prokazatelná. Osoba nebo firma, na jejímž pracovišti se vykonávala nelegální práce, bude tedy muset nově prokazovat, že nelegální práci na svém pracovišti neumožnila. V této oblasti se sjednotí i kontrolní činnost, která bude nově spadat pod Státní úřad inspekce práce.

Změn se dočká i společná činnost úřadů práce a agentur práce. V praxi úřad práce vytipuje určitou skupinu uchazečů a s jejich souhlasem převede zprostředkování jejich zaměstnání na agenturu práce. Předpokládá se, že v takové skupině budou převažovat uchazeči obtížně umístitelní.

"Chceme, aby uchazeč o zaměstnání měl mnohem větší volbu při výběru rekvalifikačního programu," řekl Drábek. Bude si jej tedy nově moci vybrat sám. V této souvislosti ovšem čeká uchazeče zřejmě i to, že se budou na nákladech na rekvalifikaci programu podílet. Pokud si uchazeč zvolí nějaký náročnější rekvalifikační program, měl by mít podle Drábka možnost se na jeho úhradě podílet.

Zdroj: HR management

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 31.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:10.