Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

ČSSZ varuje před podvodníkem, který láká od seniorů peníze (ČTK)

"V Praze byl zaznamenán případ, kdy se zatím neznámý muž vydával za zástupce oddělení důchodového pojištění jednoho z územních pracovišť Pražské správy sociálního zabezpečení," uvedl Gejdoš.

Podvodník kontaktoval jednu z klientek ČSSZ s tím, že byl u ní zjištěn údajný přeplatek na důchodu ve výši asi 40.000 Kč. Ten prý musí žena neprodleně vrátit, jinak že to bude řešit přes exekutory. Navrhl přitom rovnou termín schůzky a místo předání peněz.

"Klientce se to ale nezdálo a seznámila se svými pochybami zaměstnankyni oddělení důchodového pojištění, jejíž nadřízení neprodleně informovali policii, která po podvodníkovi pátrá," uvedl Gejdoš s výzvou, aby se ti, kteří se s něčím podobným setkali, obrátili na policii.

ČSSZ v souvislosti s tím upozorňuje, že o povinnosti vrátit přeplatek na dávce je vždy nejprve vydáno rozhodnutí, v němž je mimo jiné vyčíslena přesná výše přeplatku a stanovena lhůta pro jeho dobrovolné uhrazení. Dále je zde uvedeno číslo účtu ČSSZ, na které má být přeplatek poukázán buď bezhotovostním převodem, nebo přiloženou poštovní poukázkou. Teprve v případě, že přeplatek není ve stanovené lhůtě uhrazen, přistupuje ČSSZ k jeho vymáhání například srážkami z důchodu. "V žádném případě však pracovníci ČSSZ klienty osobně nekontaktují za účelem inkasování přeplatku v hotovosti," zakončil Gejdoš.

Zdroj: ČTK
Pramen: ČSSZ

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:20.