Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

Co se nejspíš změní k lepším (MF Dnes)

V návrhu ministerstva je

  • zavést institut sousedského hlídání neboli rodičovské výpomoci, kdy může rodič, který se celodenně stará o dítě do sedmi let, hlídat až tři další děti za cenu, kterou si sám stanoví. Z tohoto výdělku musí platit daně i sociální a zdravotní pojištění.
  • nová živnost "péče o dítě do tří let" stanovuje podmínky pro provozování takové živnosti, počítá se s rekvalifikačním kurzem v délce trvání nejvýše dvě stě hodin, jehož podobu ministerstvo chystá. Půjde-li o hlídání nejvýše čtyř dětí zároveň, nebude se na provozovnu vztahovat hygienická vyhláška.
  • poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě pro malé a střední skupiny dětí nebude platit hygienická vyhláška a požadavky na prostory pro pobyt dětí budou mírnější než dosud.
  • rodiče, kteří budou dávat dítě starší dvou let do školky či jeslí, budou moci nadále pobírat rodičovský příspěvek, i když bude dítě ve školce celý den. U mladších dětí se mění omezení týkající se délky pobytu - dosud bylo možno dát dítě do kolektivního zařízení jen pětkrát, přičemž i jedna hodina se počítala jako celý den. Jinak by rodič přišel o rodičovský příspěvek. Nově může rodič službu takového zařízení využít až na 46 hodin měsíčně čistého času a je na něm, zda to bude třeba denně po dvou hodinách.
  • navrhovaný zákon o podpoře rodin s dětmi dále zlepšuje podmínky pro zřizování firemních školek, chystá mírnější hygienické podmínky než v případě klasické školky, pokud půjde o malé zařízení. Firmy na ně budou moci uplatňovat daňové odpočty.
  • ministr práce a sociálních věcí chce prosadit možnost, aby si rodiče mohli změnit zvolenou délku rodičovské dovolené podle potřeby, a to oběma směry, ze dvou let až na čtyři a naopak.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:07.