Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

Dva, či čtyři roky "dovolené"? Rodič svou volbu možná bude moci změnit (MF Dnes)

Rodiče už se nebudou muset děsit, že když se jednou rozhodnou pro dvouletou, nebo naopak až čtyřletou rodičovskou dovolenou, nesmějí už volbu změnit. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce prosadit, aby rodiče mohli její délku pružně měnit. "Pokud si někdo zvolí čtyřletou rodičovskou a po dvou letech se mu naskytne možnost či nutnost jít do práce, měl by mít tu možnost, stejně jako její prodloužení ze dvou třeba až na čtyři roky," říká ministr.

Celkově by rodič dostal zhruba stejně peněz, ať bude doma dva, tři či čtyři roky. Je to další fáze rozvolňování rodičovské dovolené, na níž se už dnes mohou vystřídat oba rodiče - tato možnost se měnit nebude. Mezi chystané změny v rodinné politice patří také několik novinek týkajících se hlídání nejmenších dětí, kde je zatím nabídka nedostatečná, případně drahá. Rodiče, častěji jsou to matky, tak nemají šanci vrátit se do práce, i kdyby chtěli, protože hlídání nenajdou nebo se jim nevyplatí.

Pro rodiče dětí mezi dvěma a třemi roky věku se zmírní omezení docházky do školky, které podmiňuje rodičovský příspěvek. Dosud mohli dát dítě do jeslí či školky pětkrát měsíčně, teď to bude 46 hodin čistého času. "Jde o překlenovací řešení, kdy neexistuje dostatečná nabídka finančně dostupných služeb péče o děti, a rodičovský příspěvek tedy může být využit k placení nákladných služeb soukromníků," vysvětluje Miroslav Macela z ministerstva práce.

Hlídání dětí u sousedů i ve firmě

Návrh zákona o podpoře rodin s dětmi vychází z pro rodinného balíčku, který přijala už minulá vláda, ale nikdy se ho nepodařilo uskutečnit. Díky nynějšímu složení kabinetu a Sněmovny s převahou koaličních poslanců mají změny velkou šanci na úspěch.

Patří mezi ně třeba sousedské hlídání, kdy rodič, který celodenně pečuje o dítě do sedmi let, může u sebe doma hlídat další tři děti - oproti původnímu návrhu není nijak stanovena cena takového hlídání. Původně to mělo být maximálně pět tisíc měsíčně za dítě.Hlídající rodič však už nemůže počítat s úlevami na daních či pojištění. "Chtěla bych takhle hlídat nejvýše jedno cizí dítě, za což se mi pět tisíc zdálo málo, po téhle změně bych o tom uvažovala," říká Veronika Kučerová z malé vsi na západ od Prahy. Hlídat děti za úplatu budou v rámci živnosti dle zákona moci i lidé, kteří vlastní nemají nebo mají už odrostlé, musí však absolvovat speciální kurz, který připraví ministerstvo - trvat bude nejvýše dvě stě hodin a skončí zkouškou. Pokud budou absolventi hlídat nejvýš čtyři děti, nemusí se bát ani přísných hygienických norem.

Podpora částečných úvazků pro rodiče se odkládá

Z návrhu vypadla dlouho slibovaná úleva na sociálním pojištění pro zaměstnavatele, kteří přijmou rodiče malých dětí na částečný úvazek. Ministerstvo však tvrdí, že to neznamená její úplný konec. Podle Macely bude tato změna zavedena nejspíš v roce 2014. Naopak už se vůbec nepočítá se zavedením rodičovské dovolené, o níž se před časem také mluvilo - týden volna pro každého otce novorozence by stát přišel na půl miliardy a padl kvůli škrtům.

MPSV také uvažuje o zrušení bezplatného posledního roku v mateřské škole. Naopak - cena předškolního vzdělávání by mohla mírně stoupnout. Dnes se cena školky pohybuje mezi 500 až 1 000 korunami měsíčně bez jídla.

Změny od roku 2012

Rodičovská výpomoc hlídání nejvýše tří dalších dětí krom jednoho vlastního za úplatu. Péče o děti na nekomerčním základě velmi mírné hygienické a prostorové podmínky.

Živnost péče o dítě do tří let po absolvování potřebné kvalifikace. Rodičovský příspěvek rodič o něj nepřijde, ani když dá dítě starší dvou let do jeslí či do školky.

Zdroj: MF Dnes
Pramen: Návrh MPSV

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:17.