Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

Za práci načerno bude pokuta 100 tisíc (HN)

SOCIÁLNÍ REFORMA. Místo revoluce postupné změny

Původně měl ministr ještě ambicióznější plány, ale sloučení nynějších osmnácti dávek do tří až čtyř zatím odkládá.

"Chceme co nejvíce potřít nelegální zaměstnávání a šedou ekonomiku. Aby lidé, kteří v šedé ekonomice fungují, přešli do standardní ekonomiky. A tím bychom do státního rozpočtu získali vyšší příjmy z daní z příjmů a z plateb zdravotního a sociálního pojištění," vysvětlil Drábek.

Odborníci vesměs chválí cíl sjednotit vyplácení dávek na jednom místě, tedy na úřadech práce. Dnes totiž často nejen sami žadatelé, ale ani úředníci, kteří dávky ve třech různých institucích vyřizují, nevědí, na co přesně má klient nárok a kde a jak o to žádat.

Například dávky na bydlení dnes existují dvě a každou vyplácí jiný úřad podle jiných podmínek. Přitom méně majetným rodinám na zaplacení bytu často nestačí ani tak. Tato chyba zatím bude platit dál. Ministr počítá s tím, že by zbytečně rozdvojené dávky na bydlení sloučil až od roku 2013, kdy chce odstartovat svou druhou etapu změn.

Naopak se některým expertům nelíbí rozšíření možnosti strhávat dluhy ze sociálních dávek. "Je potřeba sjednotit postižení exekucí u všech různých příjmů. Pokud dnes podléhá exekuci mzda, ale i starobní a invalidní důchod, tak je velmi nesprávné, že dávky ze státní pomoci exekuci nepodléhají," tvrdí Drábek. Člověk, který pobírá dávky, podle něj nemá motivaci, aby nastoupil do zaměstnání, protože mu bude mzda, na rozdíl od dávek, zabavena.

Už nyní je sice možné dluhy ze sociálních dávek v některých případech strhávat. Přímo to jde však jen tehdy, pokud jsou posílány na účet. U hotovostní výplaty to nelze. Ministr by rád zavedl systém, kdy bude dluhy možné strhávat téměř ze všech dávek bez ohledu na způsob jejich výplaty. "Tato úprava by se měla týkat všech opakujících se dávek, takže například i rodičovského příspěvku," řekl ministr.

Jeho záměr kritizuje zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. "Podle mě by dávky neměly být předmětem exekuce. Jsou poskytovány v nejnutnějším minimu, tak co z něj strhávat," řekla Seitlová.

Ovšem ministr oponuje, že lidem zůstane takzvaná nezabavitelná částka ve výši dvojnásobku životního minima, což je podle něj dostatečné. "Není to tak, že by těm lidem byl sebrán veškerý majetek nebo veškeré dávky do poslední koruny. Nezabavitelné minimum je dnes v naprosto dostatečné výši, to by zůstalo," domnívá se Drábek.

Úřad veřejného ochránce práv však upozorňuje na jinou praxi exekutorů. "Tato částka bývá ponechávána jen jednorázově při zahájení exekuce. Později už ne. Je to podle mého názoru nesprávný výklad," upozorňuje na legislativu Seitlová. Zákon je totiž napsán tak, že umožňuje dvojí výklad.

Sporný je podle odborníků také záměr ministra Drábka, aby byla při nároku na dávku více než dnes zohledňována vyživovací povinnost ostatních příbuzných.

Sociální dávky

Kolik na ně stát vydal v roce 2010:

76,7 miliardy korun
Tolik stát minulý rok vyplatil lidem na sociálních dávkách celkem (v roce 2009 to bylo 75,5 miliardy)

Rozdělení peněz:

STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORA: 41 MILIARD
- přídavky na dítě, sociální příplatek, porodné, rodičovský příspěvek, pohřebné, příspěvky na bydlení (v roce 2009 to bylo 41 miliard)

HMOTNÁ NOUZE: 5,9 MILIARDY
- příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc (v roce 2009 - 5,6 miliardy)

PŘÍSPĚVEK NA PÉČI: 19,8 MILIARDY
na nákup sociálních služeb pro lidi závislé na péči ostatních (v roce 2009 - 18,9 miliardy)

Zdroj: HN
Pramen: MPSV

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:19.