Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

Dávky vyplatí jen úřad práce (LN)

Jedním z nosných kamenů plánované reformy je zavedení jednoho výplatního místa všech sociálních dávek. Tím by se nově měly stát pouze úřady práce. "Tím chceme dosáhnout úspory nejen na straně administrativy, ale i na straně klientů," řekl včera Drábek.

Zájemci o dávky tak díky jednotnému výplatnímu místu postačí jediná žádost, o níž bude rozhodovat stejný úředník. Až dosud totiž lidé museli pro sociální dávky na tři různé instituce, a navíc museli různá potvrzení dokládat třikrát. Další výhodou jednotného výplatního místa bude i šance lépe kontrolovat, zda dávky dostávají skutečně jen ti potřební a v přiměřené výši. Sjednotit by se měly i některé příbuzné dávky.

"V oblasti péče o zdravotně postižené osoby chceme současných osm různých dávek sloučit jen do dvou," řekl Drábek. Z pěti dávek tak vznikne opakující se "příspěvek na mobilitu" a z dalších tří jednorázový "příspěvek na pomůcky".

Změny čekají i oblast zabezpečení osob v hmotné nouzi. Ministerstvo chce totiž posílit odpovědnost lidí v rámci rodiny.

"Výplata dávek bude posuzována na základě příjmové situace nejenom konkrétní osoby v hmotné nouzi, ale též dalších osob, které k ní mají vyživovací povinnost," zdůraznil Drábek.

Od příštího roku tak nastoupí stát jako záchranná sociální síť, teprve pokud rodina nedokáže problém vyřešit sama. Podle ministerstva by kvůli reformě měly o dosavadní práci přijít řádově stovky úředníků.

"Většinu z těch, které díky reformě ušetříme, však využijeme k posílení kontrolní činnosti," řekl Drábek. Právě posílení kontrol, a to jak příjemců sociálních dávek, tak i zaměstnavatelů, je jedním z ministrových dlouhodobých cílů. Zpřísní se i kontrola práce načerno. "Chceme převést velkou část šedé ekonomiky do standardní ekonomiky," zdůraznil Drábek s tím, že pokuta za výkon nelegální práce se zvýší z dosavadních deseti tisíc na sto tisíc korun. Zaměstnavatelům naopak odpadne povinnost hlásit volná místa na úřadu práce.

Ministerstvo plánuje do poloviny února návrh reformy sociálního systému poslat do připomínkového řízení a na jaře by materiál mohla projednat vláda.

Zdroj: LN

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:05.