Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

Loni v Česku zemřelo při práci 132 lidí, méně než v roce 2009 (ČTK)

Při práci se loni zranilo celkem 39.113 lidí, o devět procent méně než v předchozím roce. Podle Kamila Černého z SÚIP jsou jedním z nejrizikovějších pracovišť staveniště. Na stavbách se loni odehrálo 21 procent všech úrazů.

V listopadu v Bělé u Staré Paky na Semilsku zemřel při výkopových pracích dělník. Jednatřicetiletého cizince zavalil sesutý blok výkopu, v němž pracoval, záchranáři mu už nemohli pomoci. Jen několik dnů předtím se Zápech u Prahy vážně zranil pracovník firmy, který spadl ze čtyřmetrové výšky. Tragédie se odehrála v říjnu při výkopech v Brandýse nad Labem, kde byli zavaleni tři dělníci. Jeden z nich se těžce zranil. Sedmadvacetiletého pracovníka usmrtil na konci září v Chodově na Sokolovsku lis ve firmě na výrobu plastových součástek pro automobilový průmysl.

Rok 2009 se počtem úmrtí zařadil ve statistikách mezi nejméně tragické. V průběhu celého roku zahynulo 126 lidí, rok předtím přitom 183, v roce 2007 dokonce 192 dělníků. Podle inspekce nejsou zaměstnavatelé dostatečně informovaní a neznají potřebnou legislativu týkající se bezpečnosti v práci. Kontroloři se často zaměřují na ochranu zaměstnanců při údržbě a opravách komunikací, dodržování pracovněprávních předpisů ve stravovacích a ubytovacích zařízeních nebo organizování pracovního režimu řidičů.

SÚIP řídí ministerstvo práce a sociálních věcí. Pod úřad spadá osm oblastních inspektorátů práce.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 03:30.