Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

MPSV chystá zákon, který umožní kontrolu domácích pracovišť (ČTK)

Dnes není možná kontrola domácích pracovišť z důvodu ochrany bytu. "Návrh, který připravujeme, má vymezit meze ochrany bytu vůči veřejnému zájmu na kontrolu dodržování právních předpisů na pracovišti," sdělila ČTK Táňa Švrčková z tiskového oddělení MPSV. Kontrolu by měli obdobně jako kontrolu jiných pracovišť provádět pracovníci úřadů práce a Státního úřadu inspekce práce. Vzhledem ke specifice ochrany bytu MPSV zvažuje podmínění kontroly souhlasem nebo informováním majitele bytu a toho, kdo byt užívá.

MPSV připravuje i další změny zákonů týkajících se zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Například se to týká takzvaného náhradního plnění. To mohou firmy využít, pokud nemohou z nějakých důvodů zaměstnat zákonem daný podíl osob se zdravotním postižením. Náhradní plnění potom spočívá v nákupu zboží nebo služeb od firem, které je zaměstnávají.

"Zneužívání tohoto způsobu spočívá v tom, že zaměstnavatel nakupuje zboží od firem, které zaměstnávají osoby zdravotně postižené, ale toto zboží nevyrábějí," uvedla Švrčková. Jde o takzvanou přefakturaci, plnění je v podstatě fiktivní a na výrobě zboží se osoby zdravotně postižené nepodílejí. MPSV zvažuje dvě možnosti, jak to vyřešit. První je zavedení určité registrace nebo akreditace poskytovatelů náhradního plnění. Druhou by pak bylo úplné zrušení této možnosti splnit povinný podíl zaměstnání osob se zdravotním postižením.

Dalšími změnami, které MPSV chystá, je sloučení institutu chráněné pracovní dílny a chráněného pracovního místa. Nově bude upravena pouze jedna forma podpory ve vztahu k pracovnímu místu. Podmínky podpory budou v podstatě stejné jako dnes. Dále chce MPSV zrušit kategorii zdravotně znevýhodněných osob. Jde o osoby, které mají určité zdravotní problémy, ale nejsou zdravotně postižené. Důvodem návrhu na zrušení této kategorie je podle MPSV nepoměr podpory zaměstnávání těchto osob ve vztahu k zaměstnávání osob zdravotně postižených. Jejich zaměstnavatelé tak například přijdou o příspěvek na jejich zaměstnávání či o daňové zvýhodnění.

Připravované změny jsou nyní ve stádiu analýzy. Řešení, které bude podkladem pro legislativní zpracování dané problematiky, bude připraveno v průběhu ledna.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:16.