Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

5 velkých změn (Deník Blesk)

Mění se i části zákoníku práce, zákona o nemocenském pojištění a zákon o zaměstnanosti. " Cílem je především ušetřit peníze ve státním rozpočtu, proto i změny v pracovněprávních předpisech k tomuto zjevně směřují," říká advokát Tomáš Mužík.

1. Výpověď zaměstnance nebo dohoda sníží výši podpory

O dost peněz přijdou lidé, kteří dají výpověď bez vážných důvodů. Pokud se pak totiž přihlásí na úřadu práce a budou žádat podporu, dostanou jen 45 % dosavadního průměrného měsíčního čistého výdělku. " Zaměstnanec by si tedy měl dobře rozmyslet, zda ukončí pracovní poměr výpovědí nebo dohodou, ať už z vlastní vůle nebo na návrh zaměstnavatele," říká advokát Mužík. Za vážné důvody k výpovědi přitom zákon považuje například péči o dítě do 4 let, dítě ve škole nebo školce, popř. také zdravotní důvody, kvůli kterým nemůže zaměstnanec dělat svou práci.

  • Lidé, kterým dá šéf výpověď, pak mají v prvních dvou měsících nárok na 65 % mzdy, v dalších dvou měsících pak na 50 % mzdy a po zbývající dobu 45 % mzdy.
  • Podpora ale má svůj strop. Ten je stanovený 0,58násobkem průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku. V letošním roce to je 13 528 Kč. Takže pokud 65 %, 50 % nebo 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku přesáhne částku 13 528 Kč, pak podpora v nezaměstnanosti je vyplácena v této výši.
  • Co se letos nemění, jsou doby, po které se podpora pobírá. Nezaměstnaní ve věku do 50 let na ni mají nárok 5 měsíců, od 50 do 55 let ji pobírají 8 měsíců a nad 55 let podporu berou 11 měsíců.
  • Na podporu v nezaměstnanosti pak nemají nárok (stejně jako v předchozích letech) lidé, kteří dostali výpověď pro porušení pracovních povinností.

2. Při odstupném zapomeňte na podporu

Dostali jste výpověď a k tomu pár platů? Tak zapomeňte na podporu. " Alespoň během tří měsíců, za které jste dostali odstupné, nedostanete podporu v nezaměstnanosti," vysvětluje advokát Mužík.

3. Při podpoře si není možné přivydělat

Zatímco vloni si mohli lidé na podpoře přivydělat částku do výše poloviny minimální mzdy (tedy 4000 korun), letos už to možné není.

4. Dohoda o provedení práce jen písemně

Chcete pracovat na dohodu o provedení práce? Tak to zpozorněte. Nově ji totiž musíte uzavřít písemně, jinak není platná.

5. Delší ochrana při nemoci ve zkušební době

V platnost vstupuje nový způsob ochrany při nemoci. Pokud onemocníte ve zkušební době, zaměstnavatel vás nebude moci propustit během prvních 21 kalendářních dní nemoci. Dosud to bylo jen 14 dní.

Kde najdete kompletní přehled informací?

Přehled změn je možné najít i na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, a to na adrese http://socialniporadce.mpsv.cz/. Na této adrese je možné najít i kalkulačky pro výpočet různých dávek.

Zdroj: Deník Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:32.