Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2011 » Leden:

Návrat do života, rychlý a komfortní (MF Dnes)

Financování centra by bylo vícezdrojové. "Jeho vznik je ale vázán na schválení zákonů, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)," řekla místopředsedkyně výboru pro sociální politiku sněmovny a bývalá hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD). "Pacient po úrazu hlavy nebo mozkové mrtvici by se nepustil z nemocnice hned domů jako dnes, ale prošel by tímto komplexním zařízením, které mají například v Německu," dodala. V centru by pobyl každý nejdéle tři měsíce.

Cílem je podle Emmerové pracovní rehabilitace, tedy aby mohl pacient nastoupit na své původní pracovní místo nebo po rekvalifikaci vykonával jinou práci. Dnešní rehabilitace je podle ní hodně roztříštěná. Nově by o typu rehabilitace rozhodoval tým expertů, který by také léčbě stanovil zařazení a výši invalidního důchodu. MPSV už podle poslankyně vyzvalo kraje, aby řekly, zda by budování těchto center podporovaly. "Začalo se tím nyní intenzivně zabývat," dodala Emmerová, která bude 11. ledna jednat o tématu s ministrem Jaromírem Drábkem. Na vícezdrojovém financování by se podle ní podílelo MPSV, ministerstva školství a zdravotnictví, sponzoři, pacient, ale také evropské sociální fondy, z nichž by se dalo financovat vybavení budovy i provoz.

Podle poslankyně by stát na projektu v jeho důsledcích výrazně ušetřil, což nyní analytici vyčíslují. Lidé by se často vraceli zpět do pracovního procesu a neodcházeli jako dosud do plného invalidního důchodu. Podmínkou by bylo, že pokud by se pacient rehabilitace nezúčastnil, neměl by nárok na invalidní důchod.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:11.