Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

Změny 2011: co bude zítra ráno úplně jinak? (MF Dnes)

Mzdy, nájmy a daně

Ve většině nájemních bytů končí regulované nájemné s výjimkou největších měst a měst ve středních Čechách. Změna se týká statisíců domácností. Na nové výši platby se nájemník bude muset dohodnout s majitelem bytu. Případné spory budou řešit soudy.

Není to jediná věc, která přiměje české rodiny šetřit. Každý člověk, který vydělává, bude muset platit o 100 korun měsíčně vyšší daně. Jde o takzvanou "povodňovou stokorunu", která však ve skutečnosti zachraňuje propad ve státním rozpočtu. Rodiny státních zaměstnanců se budou muset vyrovnat i se snížením platů, které prosadila vláda. Celkově dá stát na platy o 10 procent méně peněz než v roce 2010.

Menší porodné a rodičovská

Porodné budou pobírat pouze páry s příjmy nižšími než 17 tisíc korun, a to pouze na první dítě. Čtyřletá rodičovská bude nejméně výhodná a rodiče budou mít méně času se rozhodnout pro výhodnější, tříletou variantu. Nově dostanou za čtyři roky o 45 600 Kč méně a o délce rodičovské se budou muset rozhodnout už do konce devátého měsíce věku dítěte. Čtyřletá rodičovská klesne na 216 600 Kč (matky bez nároku na mateřskou) a na 178 600 Kč (ostatní). Tříletá rodičovská se nemění, zůstává nejvýhodnější: celkem je to 235 600 korun.

Nižší nemocenská

Když byl člověk nemocný, dostával do třicátého dne pracovní neschopnosti 60 procent vyměřovacího základu, mezi 31. až 60. dnem to bylo 66 procent, a pokud byl nemocný déle, šlo o 72 procent. V roce 2011 to bude za celé období jen 60 procent - opatření, které začalo platit letos, se prodlužuje natrvalo.

Stát se také o něco více zbavuje odpovědnosti za výplatu nemocenské. Po dobu následujících tří let mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům nemocenskou místo dvou týdnů tři týdny. Teprve pak platí stát. První tři dny nemoci zůstávají bezplatné.

Firmy budou znevýhodněny i jinak. Ty, které dnes zaměstnávají pracovníky se zdravotním postižením, přijdou o slevu na dani. Podniky s více než 25 zaměstnanci a většinou postižených dodnes mohly uplatňovat poloviční slevu na dani z příjmů.

Méně peněz na péči

Od zítřka se mění příspěvek na péči. V prvním stupni závislosti na péči (lehce zdravotně postižení) se měsíční příspěvek od státu sníží z dnešních 2 000 korun měsíčně na 800 korun.

Ztráta práce, menší pomoc

Přijdete-li o práci a zaměstnavatel vám vyplatí odstupné, nebudete mít odpovídající počet měsíců nárok na podporu v nezaměstnanosti. Navíc ti, kdo podají výpověď sami, musí počítat s nižší podporou ve výši 45%. V prvních dvou měsících přijdou o pětinu peněz. Nezaměstnaní také od 1. ledna ztratí možnost přivýdělku.

Daně pro zaměstnané důchodce

Pracující důchodci, kteří si za rok k důchodu vydělají víc než 840 tisíc korun ročně (70 tisíc měsíčně), budou muset celý svůj důchod zdanit. Nebude pro ně tedy platit hranice, podle které se daní až důchod převyšující 24 tisíc korun.

Změny ve stavebním spoření

Státní příspěvek rodinám, které spoří na dům či byt, klesne na polovinu. Nyní se vyplácí 3 000 až 4 500 korun, nově půjde o 1 500 nebo 2 250 korun ročně. Navíc se zdaní úroky ze stavebního spoření - ty byly dosud osvobozené od daní.

Novinky pro řidiče

Ve voze musíte mít nově vybavenou lékárničku i reflexní vestu. Pro kamiony se zvyšuje mýtné, na dálnicích o 25 procent.

Komínová vyhláška

Každý komín musí jednou za rok povinně zkontrolovat kominík. Týká se to jak rodinných domů, tak i chat a chalup.

Výhodnější začátek podnikání

Zlepšují se podmínky pro nezaměstnané, kteří zatouží po živnosti. Pokud se lidé evidovaní na úřadu práce rozhodnou podnikat, mohou počítat s příspěvkem od státu ve výši zhruba 6 000 korun měsíčně.

Zdroj: MF Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.1.2011

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 17:24.