Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

Základní výměra důchodů se od ledna zvýší o 60 korun (MediaFax)

Zvýší se také dva zvláštní příplatky k důchodu. O 3,9 procenta více dostanou lidé, kteří k důchodu pobírají příplatek ke zmírnění křivd způsobených komunistickým režimem, i ti, kteří bojovali za vznik a osvobození Československa. Všechny, kterých se zvýšení dávek týká, bude ČSSZ informovat. "Úpravu důchodů provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky a všichni poživatelé důchodů obdrží oznámení o tom, o jakou částku jim byla dávka důchodového pojištění zvýšena," dodal Gejdoš. Nárok na vyplácení důchodu i jeho výše závisí na několika faktorech. Stěžejní roli hraje datum narození a doba, po kterou občan platil důchodové pojištění, od nich se odvíjí datum, kdy má nárok na starobní důchod. Důchodový věk se dále stanovuje podle pohlaví, u žen je snížen podle počtu vychovaných dětí.Současný ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však připravuje reformu, která by měla důchodový systém zásadně změnit. Reforma počítá například se zvýšením základního věku, kdy budou lidé do penze odcházet, nebo s tím, že se do výměry pro důchod nebude počítat studium. Ministr již dříve avizoval, že jeho prvním úkolem bude zamezit zneužívání dávek, které mají dostávat jen lidé, kteří je skutečně potřebují.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 30.12.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 02:15.