Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

Co vás nejvíc zajímalo (Deník Blesk)

Takové a jim podobné dotazy přicházely do Blesku po vydání článku o změnách v pobírání rodičovského příspěvku. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky, na které odpovídali odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí.

- Už tři roky pobírám rodičovský příspěvek a neměla jsem ani mateřskou. Změní se od Nového roku pro mě něco? A budeme ho pobírat dál, nebo ne?
Jana

Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pobíráte rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Vzhledem k vámi uvedené době čerpání je vaše dítě ve věku kolem 3 let. To znamená, že u vás se měnit nic nebude a do 4 let věku dítěte můžete čerpat rodičovský příspěvek ve výši 3800 Kč měsíčně.

- Jsem na mateřské, synovi budou 30. prosince 4 měsíce. Chci s ním být doma 4 roky, i když to teď už nebude tak výhodné. Musím si o čtyřletou variantu žádat?
Patricie

Musíte podat žádost o rodičovský příspěvek. Pokud si pak nezvolíte dvouletou ani tříletou variantu čerpání, budete pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě.

- Může být na rodičovské místo mě moje matka? Já si to kvůli práci nemůžu dovolit. Proto bych po skončení mateřské chtěla nastoupit do práce s tím, že doma s miminkem by byla moje matka. Ta teď nemůže sehnat práci a je hlášena na pracovním úřadě.
M. Kratochvílová

O rodičovský příspěvek může požádat pouze rodič dítěte, který o dítě osobně celodenně pečuje. Při pobírání tohoto příspěvku se však netestuje příjem ani výdělečná činnost rodiče. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou i v případě, kdy rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný.

- Mám nárok na tříletou variantu, když jsem neměla nárok na mateřskou a měla jsem nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem?
Schusterová

Pokud jste pobírala nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, tak splňujete podmínky pro možnost zvolit si tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku.

- Na jakou výši rodičovského mám nárok, když jsem před narozením dcery brala rodičovský příspěvek a po narození jsem neměla možnost volby? Teď jsem na čtyřleté variantě. Kolik budu brát od ledna? Chtěli jsme, aby na rodičovskou nastoupil manžel, ale prý už nemůže, protože dcerka se narodila 27. 10. 2009.
Voračekova

Kdo z rodičů bude o dítě celodenně osobně pečovat (a bude příjemcem rodičovského příspěvku), je plně na rozhodnutí a domluvě rodičů a může se během čerpání rodičovského příspěvku změnit. Volbu délky čerpání může provést jen ten z rodičů, který v době, kdy se může volba provádět, má na rodičovský příspěvek nárok. Z dotazu je možné vyvodit, že nesplňujete podmínky pro možnost provedení volby tříletého čerpání rodičovského příspěvku (neměla jste nárok na peněžitou pomoc v mateřství u nejmladšího dítěte). Pokud budete i nadále brát rodičovský příspěvek vy, budete od ledna (výplata dávky v únoru) na dceru brát rodičovský příspěvek ve výši 3800 Kč.

- Mám 14měsíční dítě (nar. 16. 10. 2009) a zvolila jsem si dvouleté čerpání. Můžu to změnit a zvolit tříletou variantu, abych nepřišla o peníze?
Jana Pavlovská

Jednou provedená volba délky čerpání rodičovského příspěvku se nedá změnit. Pokud jste zvolila dvouleté čerpání rodičovského příspěvku, tak již jinou volbu provést nemůžete. Ale u dvouleté doby čerpání k žádným změnám novou úpravou nedochází a máte stejné nároky a výše dávek jako v současně platné právní úpravě.

- Nemám nárok na mateřskou dovolenou, a tak se chci zeptat, když po porodu budu brát hned rodičovský příspěvek, mohu si vybrat tříletou variantu, nebo musím pouze na nevýhodnou čtyřletou?
Lucie Hejná

Tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku mohou volit rodiče, kteří mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem. Pokud tuto podmínku nesplňujete, volbu tříleté varianty provést nemůžete a budete pobírat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě čerpání (do 9 měsíců věku dítěte ve výši 7600 Kč a následně ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte).

- Jsem na mateřské a v lednu se mi narodí miminko. Dokdy si musím zvolit tříletou variantu?
Lenka

O tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku musíte požádat nejpozději do konce kalendářního měsíce, kdy dítě dosáhne 9. měsíce věku.

- V březnu se mi má narodit miminko a vyberu si tříletou variantu. Chtěla bych vědět, kdo mně bude platit do 9. měsíce věku dítěte. A ještě by mě zajímalo, jestli nelze třeba zvolit 3,5 roku.
Kratochvílová

O rodičovský příspěvek si musíte požádat na úřadu práce podle místa vašeho trvalého pobytu. Po celou dobu čerpání rodičovského příspěvku provádí pravidelnou výplatu této dávky příslušný úřad práce. Doby čerpání jsou pevně stanoveny - do dvou, tří nebo čtyř let věku dítěte. Jiné varianty doby čerpání není možné zvolit. Samozřejměv případě potřeby je však možné skončit pobírání rodičovského příspěvku kdykoliv dříve, než je zvolený věk dítěte.

Co všechno se pro maminky od ledna ještě mění?

  • - Na porodné ve výši 13 000 Kč dosáhnou jen ženy při narození prvního živého dítěte ze sociálně slabších rodin. Hranice nároku na porodné je totiž omezená příjmem, který musí být nižší než 2,4násobek životního minima (to je pro rodiče a jedno dítě 16 992 Kč).
  • - Výše mateřské, tedy správně peněžité pomoci v mateřství, zůstává beze změn. Končí jen možnost, kterou měly matky samostatně výdělečně činné (OSVČ) a která jim umožňovala poměrně snadno získat maximální výši mateřské.
  • - Daňová sleva na dítě se nezmění. Zůstane na 11 604 Kč.
  • - Výše měsíční částky rodičovského příspěvku
 20102011
Rychlé čerpání:11 400 Kč11 400 Kč
Klasické čerpání:7 600 Kč7 600 Kč
Pomalejší čerpání:Do 21 měsíců věku dítěte 7600 Kč a potom až do jeho 4 let (48 měsíců) budete dostávat 3800 Kč.Do 9 měsíců věku dítěte 7600 Kč a potom až do jeho 4 let (48 měsíců) budete dostávat 3800 Kč.

Kolik peněz zhruba dostanete?

při dvouletém čerpání216 600 Kč
při tříletém čerpání235 600 Kč
při čtyřletém čerpání216 600 Kč

Zdroj: Deník Blesk

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.12.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:37.