Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

Česko bude mít centrální úřad práce, rozhodli poslanci (MediaFax)

Nad schvalováním zákona ve třetím čtení se rozhořela ostrá debata, především ze strany sociální demokracie. "Žádný sociální demokrat nebude pro takto špatně připravený zákon hlasovat," konstatoval statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Zdůraznil, že strana se od návrhu zákona jednoznačně distancuje. "To, co tady padlo, je zbytečné strašení. Vše je organizačně dobře připravené. Ta změna nijak nesníží schopnosti úřadu práce, naopak je zvýší," reagoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Slova se ujal i místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, který zakončil svoji řeč: "Já doufám, že tato vláda hlasování o nedůvěře nepřežije." Narážel tak na to, že poslanci mají v úterý na programu schůze hlasování o nedůvěře vládě, které požaduje právě ČSSD. Centrální úřad umožní podle jednoho z předkladatelů Martina Vacka celou řadu úspor na provozních výdajích.

Dosavadních 77 poboček by nahradilo 14 krajských. "V současné době fungují úřady práce nepružně, každý úřad je samostatnou účetní jednotkou a provádí sám i například personální politiku. To se změní vznikem specializovaného Úřadu práce a posílením pravomocí krajských úřadů práce. Považuji tento zákon za klíčový a průlomový ve vztahu k podpoře zaměstnanosti," shrnul již dříve Vacek. Náklady na provoz stávajících 77 úřadů práce jsou nyní přibližně 1,7 miliardy korun ročně, novela má ušetřit 175 milionů korun. "Úspory budou spočívat zejména v centralizaci některých činností a centrálním nákupu energií a dalších provozních položek," upozornili předkladatelé.

Zdroj: MediaFax

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.12.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:12.