Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

Schválený rozpočet považují analytici za první krok k reformám (ČTK)

Koaliční vláda premiéra Petra Nečase dnes ve sněmovně prosadila přes nesouhlas opozice svůj první státní rozpočet. Počítá se schodkem 135 miliard Kč. Letos přitom hospodaření státu skončí ve schodku zhruba 160 miliard korun.

"Česko má pro příští rok rozpočet, který je možné označit za úsporný, nikoliv ale přehnaně restriktivní. Snaha o úspornost ve veřejných výdajích začala, ale nemůže příštím rokem skončit. Pokračovat cestou plošných škrtů ve výdajích ale již nebude možné, nastoupit musí systémové změny ve fungování státu," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň upozornil, že míra šetření je v Česku jen "slabým odvarem" toho, s čím se musí vyrovnat řada jiných Evropských zemí.

"Jako mezikrok, který získává čas k práci na systémových změnách směřujících k efektivnějším veřejným financím a nižšímu schodku, lze návrh rozpočtu na příští rok tolerovat. Pokud se tento čas promarní, potom to bude jen další ze série špatných rozpočtů," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Ke stabilizaci veřejného dluhu v poměru k HDP bude muset podle něj rozpočtový deficit klesnout o dalších minimálně 60 miliard korun.

Rozpočtové úspory se přitom podle analytika ČSOB Petra Dufka promítnou do pomalejšího růstu ekonomiky. "Krátkodobě budou škrty nepříjemné, ale v delší perspektivě se vyplatí. Pokračovat stále se stamiliardovými deficity se nedá," uvedl. Nyní by podle něj měl přijít na řadu pečlivý průzkum všech výdajů a hospodaření celé veřejné sféry a současně i první reformy.

"Negativní příspěvek rozpočtu k tempu růstu HDP odhadujeme na 0,8 procentního bodu," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Úspory podle něj rovněž povedou k zvýšení míry nezaměstnanosti a poklesu spotřeby domácností. Analytici po letošním více jak dvouprocentním růstu očekávají příští rok růst ekonomiky většinou pod dvěma procenty.

I podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové je pozitivem rozpočtu snaha o stabilizaci veřejných financí. "Negativem je fakt, že snížení schodku je dosaženo za cenu škrtání tam, kde je to účetně nejsnazší, nikoliv ekonomicky nejprospěšnější. Při plánování škrtů bylo hlavní snahou najít položky, které dá nejmenší práci zrušit. Ale podle hesla 'lepší vrabec v hrsti než holub na střeše' můžeme být rádi alespoň za to, že se věci vůbec pohnuly," uvedla.

"Restriktivní rozpočtovou politiku na rok 2011 však oceňují finanční trhy a ratingové agentury. Očekáváme, že schválení a praktická realizace rozpočtu povedou k zvýšení ratingu dluhových závazků ČR o jeden stupeň," dodal Mertlík.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.12.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:24.