Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

Vláda zvýšila náhradu za ztrátu výdělku při pracovním úrazu (ČTK)

Důvodem pro rozhodnutí vlády je to, že zvýšení náhrad má podle usnesení vlády z roku 2005 být ve stejné výši a ve stejných termínech jako u procentní výměry důchodů. A ty se od počátku ledna zvyšují právě o 3,9 procenta. "V souladu s výše uvedeným usnesením vlády se proto navrhuje, aby o stejné procento a od stejného data byly zvýšeny náhrady za ztrátu na výdělku i náhrady nákladů na výživu pozůstalých podle pracovněprávních i občanskoprávních předpisů," uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes projednávaný návrh vypracovalo. Návrh se přitom netýká náhrad, na které lidem vznikne nárok od příštího roku.

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity má podle zákoníku práce dosahovat rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání. Pozůstalý dostává, v případě, že jeho živitel zemře následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, náhradu ve výši 50 procent průměrného výdělku zemřelého. Pokud je pozůstalých více, náhrada dosahuje 80 procent tohoto průměrného výdělku. Od částek připadajících na jednotlivé pozůstalé se přitom odečítá důchod přiznaný pozůstalým.

Zdroj: ČTK

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.12.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 00:33.