Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2010 » Prosinec:

NERV jednal o důchodové reformě (Právo)

Většina členů NERV v zásadě podporuje koncepci důchodové reformy, tak jak ji před několika dny představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Jeho ambicí je rozšířit celý důchodový systém o kapitálový pilíř, tedy o povinné odvody do soukromých penzijních fondů. Naostro má být důchodová reforma spuštěna k 1. lednu 2013.

Novým pilířem systému mají být soukromé penzijní fondy. Ministerstvo práce plánuje, že z odvodů ve výši 28 % hrubé mzdy, které míří do státního důchodového systému, by postupně až 5 % šlo v rámci tzv. opt-outu do správy privátních fondů.

První tři roky od spuštění nového penzijního systému by to byla 3 %, za tři roky nato by se sazba zvedla na 4 % a po dalších třech letech by se ustálila na pěti procentech.

Povinné odvody do fondů by se přitom měly týkat všech daňových poplatníků, kterým je nyní méně než čtyřicet let. Nad tuto věkovou hranici by si pak lidé spořili dobrovolně. Fondy by spravované úspory začaly lidem vyplácet až poté, co by dosáhli důchodového věku, tedy od 65 let. Stát má sice podle Drábka úspory ve fondech mladším lidem nařídit, ručit za ně ale nebude.

Součástí plánované penzijní reformy je třeba i urychlení zvyšování důchodového věku u žen ze čtyř na šest měsíců po roce 2015. Rychleji se tak mají dostat na úroveň mužů. Tuto část důchodové reformy chce ovšem Drábek prosadit již v rámci schvalování zákona o řešení nálezu Ústavního soudu. Na jeho rozhodnutí z letošního dubna, že se v českém systému penzí musí více zohledňovat výše předchozích příjmů lidí, zřejmě doplatí 80 % nových důchodců snížením penzí o stokoruny měsíčně.

Koaliční vládní strany by měly předložit svá stanoviska ke koncepci Drábka a vlastní návrhy v těchto dnech, klíčová jednání zřejmě proběhnou až na začátku příštího roku.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 15.12.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:56.