Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Evropská unie:

Sezona letních brigád v zahraničí se blíží

Služby, které EURES poskytuje, jsou zcela ZDARMA. Kromě poradenství zahrnují databázi volných pracovních míst v zemích Evropské unie/Evropského hospodářského prostoru, včetně sezonních prací. Aktuální nabídka volných pracovních pozic je k dispozici na celoevropském internetovém portálu, který naleznete na http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=cs. Sezonní práce tvoří v nabídce volných pracovních míst nabízených prostřednictvím EURES kolem 30 %.

Mezi nejžádanější brigády patří zcela určitě sběr ovoce, přestože se jedná o fyzicky náročnou práci, kterou mnohdy znepříjemňují výkyvy počasí. Mladí lidé se v poslední době také často uplatňují jako animátoři ve známých turisticky oblíbených letoviscích. Pracovní náplň brigády do jisté míry determinuje destinace, kterou si uchazeč o sezonní práci vybere. Například v Rakousku převažuje poptávka po pomocných kuchařích a číšnících. V přímořských letoviscích a na řeckých, španělských a italských ostrovech zaměstnavatelé nejčastěji hledají servírky, výše zmíněné animátory a delegáty. Výrazně stoupl také zájem o práci na velkých turistických lodích. Zde je poptávka po číšnících, uklízečích, fotografech, prodavačích a kuchařích. Tak jako všude jinde, i zde je podstatná znalost cizího jazyka. Kromě toho si pracovník musí předem zajistit námořní a tranzitní víza (C1/D) a zdravotní průkaz. Vše o podmínkách práce ve vybraných zemích naleznete na http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme.

Nehledě na konkrétní destinaci, v případě brigády se vždy jedná o pracovní poměr na dobu určitou nebo sezonní zaměstnání. Proto se i zaměstnávání brigádníků řídí pracovněprávními předpisy daného státu. Takový pracovní poměr zahrnuje cca 40 hodin práce týdně a výdělek se pohybuje od 500 eur do 1 000 eur. Animátoři si mohou vydělat až 1 500 eur.

Brigádu není vhodné hledat až na místě. Je dobré si ji domluvit předem, seznámit se se všemi podmínkami a připravit si všechny důležité dokumenty. Pomoc můžete vyhledat u poradců EURES, kteří působí na krajských úřadech práce, nebo na http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/sezona.

Dana Hušková
poradce EURES, Úřad práce v Příbrami

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.5.2010

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.7. 2017 000 04:52.