Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články » Rok 2013 » Prosinec:

České firmy se zapojí do projektu, který sladí práci a rodinu. Nabídnou flexibilní úvazky i dětské koutky (iHNed.cz)

První firmy, neziskové organizace, radnice a další instituce připravily plány ke sladění práce a rodiny svých zaměstnanců a začaly opatření také prosazovat. Jde o projekt ministerstva práce s názvem Audit rodina & zaměstnání financovaný Evropskou unií, který má pomoci lépe obě sféry života propojit.

Firmám, které se do projektu zapojily a mezi než patří například Tchibo Praha, Bosch Diesel nebo DPD CZ, ministerstvo předá speciální certifikáty. První neziskovky, které se rovněž projektu účastní, už certifikáty od zástupců ministerstva dostaly minulý týden.

Opatření, která mají přispět k větší harmonii mezi prací a rodinou, jsou například flexibilní a distanční pracovní úvazky nebo možnost zapojit se do vzdělávacích aktivit i pro rodiče na mateřské. Půjde ale také o dětské koutky ve firmách nebo dotované hlídání.

"Uvědomujeme si, že je potřeba reagovat na potřebu pracovního trhu, kde je citelná stále větší nutnost sladění pracovního a rodinného života," řekl k projektu Pavel Čáslava, náměstek ministra práce pro rodinu.

Nápad pochází z Rakouska

Podle manažerky projektu Miroslavy Čechové se nyní jedná o pokračování programu a jeho rozšíření.

"Dosažené zkušenosti dokládají, že audit je nástroj personální politiky, který se hodí pro všechny typy zaměstnavatelů, kteří mají zájem zvýšit svou konkurenceschopnost. Slaďování podmínek pro ženy a muže začíná zajímat všechny společnosti, nejen velké hráče na trhu," uvedla Čechová.

Autoři projektu se inspirovali v Rakousku. Při auditu sledují několik oblastí. Týkají se mimo jiné pracovní doby, pracovního místa, služeb pro rodinu, rozvoje zaměstnanců či finančních a nefinančních pobídek.

Do projektu se zapojilo osm firem, tři samosprávy, tři neziskové a jedna příspěvková organizace.

Podle Marie Oujezdské z Národního centra pro rodinu díky opatřením ke sladění práce a rodiny jsou zaměstnanci spokojenější, mají větší motivaci k práci, jsou loajálnější a podávají lepší výkon. Fluktuace a nemocnost se snižují, víc je naopak inovací.

"Zaměstnavatel se vždy na počátku lekne, že se jedná o další zvýhodňování matek s dětmi. Ty jsou postrach. Doufám, že tomuto názoru bude brzy odzvoněno. Zapomíná se na to, že dítě má i otce. Péče představuje neformální učení, při němž lidé získávají další dovednosti," podotkla Oujezdská.

Podle ní kvůli stárnutí společnosti bude přibývat pracovníků, kteří budou spíš pečovat o starší generaci.

Třetina zaměstnanců o někoho pečuje

Podle Petry Tenglerové z rodinného centra Heřmánci, které prošlo auditem a získalo certifikát, by projekt měl dál pokračovat.

"Vize je dobrá. Pečující osoby tvoří kolem třetiny zaměstnanců, bez nich ekonomika nemůže fungovat. Firmy se díky auditu začnou s pracovníky bavit a přemýšlet o problematice. Některé věci možná už dělají, ale zaměstnanci o nich ani nevědí," řekla ČTK.

Projekt odstartoval v listopadu 2011 a skončí příští rok v únoru. Stál 8,2 milionu korun, z toho 85 procent poskytl Evropský sociální fond a zbytek ministerstvo. Někteří odborníci mají k financování výhrady. Zhruba 4,5 milionu z projektového rozpočtu totiž spolkla propagace. Podle Čechové průměrné náklady na audit činily kolem 50 000 korun.

Rodina a zaměstnání není jediný projekt, který genderový audit testuje. Podobné projekty pořádá Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství, pražská hospodářská komora či Česká asociace vzdělávacích institucí.

Soutěž Společnost přátelská rodině organizuje Síť mateřských center. Slaďování práce a rodiny v úřadech zase podporuje soutěž Půl na půl ministerstva vnitra a společnosti Gender Studies. Ta kromě toho pořádá soutěž o nejlepší firmu roku, která umožňuje sladit práci s rodinou.

Zdroj: iHNed.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.12.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.7. 2017 000 04:52.